בת ובר מצווה
טקסים אלה החוגגים את המעבר מהילדות להתבגרות, משמעותיים גם לנו, יהודים הרואים ביהדות תרבות לאומית ואורח חיינו חופשי ואינו כפוף לציוויי ההלכה הרבנית.

בעם היהודי יש זרמים שונים החוגגים את המעבר הזה בהתאם למנהגיהם ומסורותיהם. בליבה של חגיגה מסורתית זו במעמד בו מתחילים להתחשב בילד או בילדה כחלק פעיל בקהילה עם הכרה במחויבויות וזכויות. לצרכי הפולחן הדתי, מתחילים להתחשב בילדים ובילדות בהרכבת מניין של 10 יהודים לפחות כדי להגיד תפילות מסוימות. במילים אחרות מתחילים "לקחת אותם בחשבון".
במרכזו של טקס זה הקשר והקריאה של קטעים מספרותנו הקלאסית – התורה ויתר הספרים המרכיבים את התנ"ך. אופיו כספר מכונן בתרבות הלאומית היהודית, מביא אותנו להגדיר את הקריאה בו כאקט מרכזי וחיוני בטקס עם משמעות לאומית ותרבותית ללא סממנים דתיים.

הילדה או הילד מודרכים במפגש אתי, בליווי לפחות אחד מההורים, לבחור את הקטע מהתורה שיקרא ויסבירו בטקס. זהו צעד המציין את הפעם הראשונה שהם מתקשרים עם קהילתם – המשפחה, חבריהם וחברי הוריהם, בלי התיווך של ההורים. בדרך זו נערה או נער יהודים יכולים לתת את צעדיהם הראשונים כדי להרגיש חלק אינטגרלי של מסורותיהם ותרבותם, בפרשנות התואמת את אורח החיים של משפחתו.

אני מלווה תהליך זה של בחירה ולימוד, הכנת בנות ובנים בליווי ההורים, מארגן ומנהל את הטקס.
בשנים האחרונות הכנתי טקסים כאלה למשפחות מארגנטינה, ישראל וארצות הברית בשמות המתאימות.

עדויות

אין לנו מספיק מילים כדי להודות לך על הטקס הבת-מצוה המקסים שניהלת לבתנו ניקול.

לא היה קל לשכנע את ניקול על החשיבות והמשמעות של טקס בת-מצוה, אבל הודות לגישתך הפתוחה וללא תנאים מוקדמים, הצלחת לעניין ולעודד אותה, ואף הצלחת שהיא בעצמה תציע את הרעיונות ואת הפרויקט ששימשו בסיס לטקס היפהפה.

מאוד נהנינו לראות את ניקול במרכז האירוע והכי חשוב היא הרגישה מאוד נוח ומאושרת בכך שהיא חגגה את בת-המצוה שלה בהתאם לאישיות ולאופי שלה.

הדרך בה ליווית אותה הייתה המתאימה ביותר והוכחת שכאשר עושים זאת באהבה, זה המפתח להצלחה.

תודה רבה!!!

ניקול, ויויאנה וארנסטו

תודה רבה אפרים על הזמן שהשקעת ועל זה שליווית את פרנקו ואותנו בהכנת הבר-מצוה שלו.

לפרנקו היה מאוד חשוב הקשר השוטף אתך, כאילו היית קרוב אלינו (ואנחנו בארגנטינה).

היה טקס מקסים. דבריך לפרנקו היו מרגשים. הבנת בדיוק את הכל! כאילו אתה מכיר אותנו מאז ומתמיד.

לורנה ולדניגר

בואנוס איירס, 5.8.2018

לצור קשר